Избор од уредникот

Гласноговорникот на Министерството за внатрешни работи на Авганистан Наџиб Данис за АА потврди дека бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на полициската станица во Кабул

Децата на сириските курдски семејства кои се засолнија во Турција, поради притисоците и заканите од терористичката организација ПЈД/ПКК, чекат да се вратат во нивната сакана татковина

Зградата се наоѓа во „Michigan Avenue" во Чикаго од каде што се нуди спектакуларен поглед на овој американски град. Објективот на фоторепортерот на АА го забележа Чикаго во текот на денот и ноќта

друго

Откриените остатоци од археолошките ископувања во автономниот регион Внатрешна Монголија содржат знаци што им припаѓаат на династиите Источен Хан и на Хуните