Балкан

Хрватска: Пописот на населението во 2021 година за првпат во дигитална форма

Хрватска: Пописот на населението во 2021 година за првпат во дигитална форма

Пленковиќ ја запозна главната директорка на Евростат со приоритетите на хрватското претседавање со Советот на Европската Унија, а разговараа и за придружувањето на Хрватска во Европскиот механизам за девизен курс II (ЕРМ II) и во Банкарската унија

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Сообраќајна несреќа во Скопје: Се преврте транспортно возило
21.01.2020

Сообраќајна несреќа во Скопје: Се преврте транспортно возило

Белото транспортно возило „фиат“ сè уште стои превртено на местото на настанот, каде што пристигна полицијата, при што се врши увид, а сообраќајната полиција го регулира сообраќајот со цел тој да се одвива непречено

Столтенберг ја поздрави намерата за воспоставување авиолетови меѓу Приштина и Белград
20.01.2020

Столтенберг ја поздрави намерата за воспоставување авиолетови меѓу Приштина и Белград

„Ова е важен чекор што ќе го олесни и забрза движењето на луѓето и стоката во регионот на Западен Балкан. Командантот на нашата мисија на КФОР го задржува овластувањето во воздушниот простор над Косово“, рече Столтенберг

Претседателот на Уставниот суд се сретна со турскиот амбасадор во Северна Македонија
20.01.2020

Претседателот на Уставниот суд се сретна со турскиот амбасадор во Северна Македонија

Претседателот на Уставниот суд на Северна Македонија, Сали Мурати, оствари средба со амбасадорот на Република Турција во Скопје, Хасан Мехмет Секизќок

Премиерот Спасовски се состана со турскиот амбасадор Секизќок
20.01.2020

Премиерот Спасовски се состана со турскиот амбасадор Секизќок

„Соопштено е дека Република Турција продолжува да ја поддржува Република Северна Македонија во НАТО и ЕУ-интеграциите и дека се подобрува соработката на економски план“, се вели во соопштението од прес-службата на Владата

Петровска: „Подготвена сум да им се спротивставам на обидите за создавање паралелни структури во МВР“
20.01.2020

Петровска: „Подготвена сум да им се спротивставам на обидите за создавање паралелни структури во МВР“

На прес-конференцијата, дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, рече дека граѓаните не смеат да бидат жртви на опструкции, блокади или притисоци