култура и уметност

Изложена златна облека од Казахстан стара 2.500 години

Изложена златна облека од Казахстан стара 2.500 години

Оваа облека претходно е изложена и во Северна Македонија, Белорусија, Русија, Азербејџан, Кина, Полска, Јужна Кореја и Узбекистан

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Јунаците од стриповите и цртаните филмови на улиците на Брисел
28.08.2019

Јунаците од стриповите и цртаните филмови на улиците на Брисел

Јунаците ги красат надворешните ѕидови на зградите и го привлекуваат вниманието на туристите што доаѓаат во посета на белгиската престолнина

„Медена земја“ – македонски кандидат за „Оскар“
27.08.2019

„Медена земја“ – македонски кандидат за „Оскар“

„Медена земја“ е во трка и за најдобар документарец на „Европските филмски награди“, што ги доделува „Европската филмска академија“. Тој е во конкуренција од 12 филмови за наградата „Најдобар европски документарец за 2019 година“

Светската премиера на турскиот филм „Нем“ одржана во Сараево
18.08.2019

Светската премиера на турскиот филм „Нем“ одржана во Сараево

Премиерата на овој филм, чиј режисер е Мурат Пај, во кого играат турските актери како Озан Челик, Мим Кемал Оке, Вилдан Атасевер и Емин Ѓурсој, привлече големо внимание во Сараево

Почнува 25. издание на „Сараево филм фестивал“
16.08.2019

Почнува 25. издание на „Сараево филм фестивал“

По свечената церемонија на отворањето, на која домаќин ќе биде младиот босанско-херцеговски актер Игор Скварица, ќе биде одржана светската премиера на филмот „Син“, на режисерката Инес Тановиќ

Џенифер Лопез одржа концерт во Анталија
07.08.2019

Џенифер Лопез одржа концерт во Анталија

Лопез настапи во туристичкиот центар Белек, а на концертот изрази задоволство што по неколку години повторно се наоѓа во Турција