политика

Шекеринска: „Членството во НАТО е и економска можност“

Шекеринска: „Членството во НАТО е и економска можност“

Министерката за одбрана оствари средба со нејзиниот романски колега, по што двајцата министри одржаа заедничка прес-конференција

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Средба на Димитров со неговиот словенечки колега Церар
02.09.2019

Средба на Димитров со неговиот словенечки колега Церар

На средбата министерот Димитров детално го информирал својот словенечки колега за изгледите и перспективите на евроинтегративните процеси на Северна Македонија, во светло на добивање позитивна одлука на Советот на ЕУ

Брнабиќ: „Не е можно да се повлечат граници на етничка основа“
26.08.2019

Брнабиќ: „Не е можно да се повлечат граници на етничка основа“

„Не е можно да се повлечат граници на етничка основа на Балканот“, рече српската премиерка Ана Брнабиќ на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев

Средба на Пендаровски со српската премиерка Брнабиќ
26.08.2019

Средба на Пендаровски со српската премиерка Брнабиќ

„На денешната средба се согласивме дека продолжува позитивната соработка во повеќе области, одраз на пријателството на две соседни држави. Членството во ЕУ ни е споделена цел...“

Северна Македонија и Србија потпишаа три договори за соработка
26.08.2019

Северна Македонија и Србија потпишаа три договори за соработка

Премиерката Брнабиќ беше пречекана со државни почести од нејзиниот колега, премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, по што следуваше билатерална средба...

Заев: „За половина ќе се скрати времето на царинските постапки“
26.08.2019

Заев: „За половина ќе се скрати времето на царинските постапки“

Премиерот на Северна Македонија, заедно со неговата колешка од Србија, присуствуваа на граничниот премин „Табановце-Прешево“ по повод почетокот на проектот за заедничко гранично управување