свет

Еврејските доселеници запалија џамија во Источен Ерусалим

Еврејските доселеници запалија џамија во Источен Ерусалим

Според изјавите на очевидците, станува збор за џамијата Бедрије а ја запалија еврејските доселеници. Оганот е изгасен откако во гаснењето се вклучија и локалните жители

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Кина: Во Вухан за неколку дена ќе биде изградена болница со илјадa кревети
24.01.2020

Кина: Во Вухан за неколку дена ќе биде изградена болница со илјадa кревети

Планирано е болницата да биде изградена до 3 февруари, а ќе се простира на површина од 25.000 квадратни метри

Високите претставници на ЕУ го потпишаа Договорот за Брегзит
24.01.2020

Високите претставници на ЕУ го потпишаа Договорот за Брегзит

„Нештата неизбежно ќе се променат, но нашето пријателство ќе остане. Започнуваме ново поглавје како партнери и како сојузници“

Пленковиќ за АА: „Членството на Северна Македонија и Албанија во ЕУ е стратешка одговорност“
24.01.2020

Пленковиќ за АА: „Членството на Северна Македонија и Албанија во ЕУ е стратешка одговорност“

„Се надеваме дека со новата методологија којашто се однесува на пристапните преговори и извештаите за напредокот, ќе дојдеме до поповолна атмосфера со цел да овозможиме позитивна одлука“

Поранешниот турски фудбалер и осомничен член на ФЕТО, Ариф Ердем, снимен во бегство во САД
24.01.2020

Поранешниот турски фудбалер и осомничен член на ФЕТО, Ариф Ердем, снимен во бегство во САД

Обвинителството на Република Турција води истрага за инфилтрираните елементи на ФЕТО во турскиот фудбал, а во рамките на тој случај издадени се потерници за осомничените поранешни фудбалери Ариф Ердем, Хакан Шукур, Угур Тутунекер и Исмаил Демириз.

Кина: 25 починати, 830 потврдени случаи на новиот коронавирус
24.01.2020

Кина: 25 починати, 830 потврдени случаи на новиот коронавирус

Истражувачите открија клучен протеин суштински за заразувањето на луѓето со новиот коронавирус, што укажува дека можен природен извор на вирусот може да се лилјаците.