Турција

Ердоган: „Турција стана клучот на мирот во Либија“

Ердоган: „Турција стана клучот на мирот во Либија“

Претседателот Ердоган рече дека Самитот во Берлин е важен чекор во насока на зајакнување на примирјето и политичкото решение, и дека со борбата која ја водеше било на терен, било во дипломатијата, Турција стана клучот на мирот во Либија

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Турција: Поранешен армиски офицер приведен поради поврзаност со ФЕТО
16.01.2020

Турција: Поранешен армиски офицер приведен поради поврзаност со ФЕТО

Поранешниот генерал-полковник Метин Ијидил беше приведен во главниот град Анкара, откако локалниот суд издаде потерница по барањето на обвинителите

АА упати апел до властите во Египет за ослободување на нејзините вработени
16.01.2020

АА упати апел до властите во Египет за ослободување на нејзините вработени

„АА нагласува дека нејзината екипа во Каиро ги поседува карактеристиките на објективност и професионализам и не извршила некое прекршување во работата“, се вели во соопштението

Турција депортираше странски терорист со потекло од Шведска
16.01.2020

Турција депортираше странски терорист со потекло од Шведска

Во соопштението се наведува дека продолжуваат процесите за депортирање на странските терористички борци во нивните земји.

Турција од Египет бара итно ослободување на вработените на Агенција Анадолија
15.01.2020

Турција од Египет бара итно ослободување на вработените на Агенција Анадолија

Во соопштението се наведува дека синоќешниот упад на египетските безбедносни сили и приведувањето без образложение претставуваат напад и заплашување кои се насочени против турските медиуми

Чавушоглу: „Не сме песимисти за Либија“
15.01.2020

Чавушоглу: „Не сме песимисти за Либија“

„Не сме песимисти. Факт е дека Хафтар не сака мир. Тој сака воено решение, а не политички процес“, истакна турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу