BALLKANI

"Prishtina me ajër të pashëndetshëm tani e disa ditë"

"Prishtina me ajër të pashëndetshëm tani e disa ditë"

Drejtoresha e Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, Letafete Latifi tha se sot niveli i ndotjes së ajrit në Prishtinë në shumicën e stacioneve matëse është 70 mikrogramë grimcash për metër kub në ajër ndërsa norma e lejuar është deri në 50

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Pendarovski-Varhelyi: Fokusi është në perspektivën për hapjen e bisedimeve të pranimit në BE
15.01.2020

Pendarovski-Varhelyi: Fokusi është në perspektivën për hapjen e bisedimeve të pranimit në BE

Pendarovski po ashtu ka shprehur shpresën se Varhelyi do të japë mbështetje të fuqishme për perspektivën e zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor

Shqipëria shpall të padëshirueshëm dy diplomatë iranianë
15.01.2020

Shqipëria shpall të padëshirueshëm dy diplomatë iranianë

"Përfaqësuesit diplomatikë të Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit në Shqipëri, Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe Seyed Ahmad Hosseini Alast shpallen persona të padëshirueshëm", ka thënë Cakaj

Borrell do të vizitojë Beogradin dhe Prishtinën
15.01.2020

Borrell do të vizitojë Beogradin dhe Prishtinën

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Joseph Borrell tha se personalisht do të shqyrtojë mundësinë e rivendosjes së dialogut, pas formimit të Qeverisë së Kosovës

Administrata Tatimore e Kosovës mbledh mbi 500 milionë euro për vitin 2019
15.01.2020

Administrata Tatimore e Kosovës mbledh mbi 500 milionë euro për vitin 2019

Drejtori i përgjithshëm i ATK-së, Ilir Murtezaj, i cili prezantoi raportin vjetor të punës, tha se të hyrat në ATK për herë të parë në historinë e saj kanë kaluar mbi gjysmë miliard euro

Kosovë, shënohet 21-vjetori i Masakrës së Reçakut
15.01.2020

Kosovë, shënohet 21-vjetori i Masakrës së Reçakut

Presidenti Thaçi tha se më 15 janar të vitit 1999 në Kosovë ndodhi një krim i madh ku u ekzekutuan 45 shqiptarë, krim i cili, siç tha presidenti, ishte nga më të shëmtuarit "pas Luftës së Dytë Botërore, pas Srebrenicës"