Bota

Rusia dhe talebanët mbajnë bisedime në Moskë

Rusia dhe talebanët mbajnë bisedime në Moskë

Delegacioni i talebanëve mbërriti në kryeqytetin rus disa ditë pasi SHBA papritmas hoqën dorë nga negociatat e paqes me grupin

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Arabia Saudite ndalon përkohësisht prodhimin e naftës
15.09.2019

Arabia Saudite ndalon përkohësisht prodhimin e naftës

Vendimi erdhi pas suleve të djeshme me dronë ndaj dy fabrikave saudite të naftës

Kongo, rreth 2.000 të vdekur nga ebola
14.09.2019

Kongo, rreth 2.000 të vdekur nga ebola

Komiteti Kombëtar i Ebolës në Kongo thotë se vdekjet e konfirmuara nga Ebola në lindje të vendit afrikan janë afër 2.000 dhe rastet e konfirmuara të prekjes nga virusi kanë tejkaluar shifrën 3.000

Trump konfirmon vrasjen e djalit të Osama bin Laden
14.09.2019

Trump konfirmon vrasjen e djalit të Osama bin Laden

Trump ka konfirmuar vrasjen e Hamza bin Laden, djalit të Osama bin Laden, në një operacion anti-terrorist në kufirin afgano-pakistanez

Britani, vidhet guaca e tualetit prej ari me vlerë 1 milion paund
14.09.2019

Britani, vidhet guaca e tualetit prej ari me vlerë 1 milion paund

Një guacë luksoze e tualetit, vlera e së cilës llogaritet në 1 milion paund ishte vepër artisike e Maurizio Cattelanit, e cila ishte vendosur më herët gjatë këtij muaji në pallat

Izraeli ka plagosur 4 herë fotoreporterin e AA-së
14.09.2019

Izraeli ka plagosur 4 herë fotoreporterin e AA-së

Cadallah thekson se qëllimi i Izraelit në shënjestrimin ndaj tij dhe gazetarëve është përpjekje për të penguar që të shihen nga bota krimet që ka bërë Izraeli